Parkiet niegdyś był synonimem luksusu i niebywałej elegancji. Dzisiaj wraca do łask i powoli wypiera panele podłogowe. Co więcej, doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz, którym dodaje naturalnego ciepła.
Dobrze położony parkiet jest niezwykle trwały i odporny na upływ czasu. Niestety, jego montaż to dużo trudniejsze zadanie niż kładzenie paneli, w dodatku kosztuje dużo więcej. Czy warto zdecydować się na samodzielne ułożenie parkietu?
Lista potrzebnych produktów:
Układanie parkietu – jakie drewno wybrać?
Podstawową kwestią dotyczącą parkietu jest drewno, z jakiego zostały wykonane klepki. Zależy od nich nie tylko trwałość, lecz także walory estetyczne podłogi. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów drewna, które różnią się zarówno odcieniami, jak i właściwościami. Dzieli się je też na miękkie oraz twarde.
Drewno miękkie, czyli m.in. sosna, modrzew, brzoza, mahoń i lipa, ma delikatną powierzchnię, którą łatwo zarysować. Choć jest tańsze, wymaga dodatkowej ochrony w postaci solidnej wierzchniej warstwy zabezpieczającej. Często po upływie krótkiego czasu pojawiają się na nim wgłębienia i rysy, które pozostawiają zwierzęta lub osoby w butach (w szczególności w szpilkach). Drewno twarde to np. buk i dąb oraz egzotyczne odmiany, takie jak jatoba, merbau czy doussie. To bardzo trwałe gatunki, które są odporne na ścieranie.
Warto również zwrócić uwagę na klasę drewna. Pierwszą z nich, czyli select, stanowią klepki o jednolitym kolorze, na których nie ma widocznych słojów. Zwykle kosztują one bardzo mało. Druga klasa, natur, wyróżnia się niewielkim zróżnicowaniem kolorystycznym, a do tego niewielką ilością słojów. Trzecia klasa, czyli rustic, jest bogata w sęki otwarte i zrośnięte, biele oraz pęknięcia. Ma też przepiękną kolorystykę.
Wzory układania parkietu – który wybrać?
Wzory układania parkietu są bardzo różne. Wiele z nich powstało kilka wieków temu, ale wciąż cieszą się sporą popularnością. Jednym z najczęściej spotykanych wzorów jest cegiełka (wzór angielski, regularny), która daje wrażenie niesamowitej harmonii i porządku. Klepki układane są równolegle, a ich styki przesunięte o połowę długości względem siebie.
Wzór staroniemiecki cechuje duża dynamika. Deszczułki układa się równolegle, ale to na pozór proste ułożenie urozmaica krótka, obrócona o 90 stopni klepka. Bardzo popularny jest także wzór okrętowy, który charakteryzuje się nieregularnym układaniem klepek. Wyzwanie z kolei stanowi jodełka, która spędza sen z powiek niejednemu mniej doświadczonemu majsterkowiczowi. W tym przypadku klepki układane są we wzór „V”. Układanie parkietu w jodełkę pojedynczą daje efekt lekkości, jednak to podwójna odmiana najlepiej sprawdzi się w przestronnych pomieszczeniach, gdyż wygląda masywnie i bardzo elegancko.
Ile kosztuje ułożenie parkietu?
Koszt ułożenia parkietu może być różny i zależy głównie od lokalizacji. W Krakowie cena wynosi 68,00 zł/m2 brutto, w Warszawie to już ok. 72,00 zł/m2, a w Rzeszowie 65,00 zł/m2. W mniejszych miastach, takich jak np. Sanok, koszt spada do ok. 62 zł/m2.
Wszystko zależy również od wzoru i jego stopnia skomplikowania. Przykładowo, wzór równoległy będzie tańszy niż układanie parkietu w jodełkę. Cena jest najwyższa w przypadku złożonych mozaik, które łączą wiele gatunków drewna.
Układanie parkietu w jodełkę – jak to zrobić?
Zanim rozpoczniemy układanie parkietu, należy pozostawić klepki na tydzień w pomieszczeniu, w którym mają zostać zamontowane. Dzięki temu drewno uzyska temperaturę otoczenia, co zapobiegnie podnoszeniu się lub „łódkowaniu” po przyklejeniu.
Przed rozpoczęciem prac powinno się dobrze przygotować podłoże, a także założyć rękawice i okulary ochronne. Oznacza to, że trzeba wynieść wszystkie meble z pomieszczenia. Należy pamiętać, że wylewka musi być idealnie równa, dlatego wszelkie wybrzuszenia i wgłębienia powinny zostać usunięte. Te pierwsze można zeszlifować, a w przypadku wgłębień uzupełnić np. żywicą epoksydową. Następnie należy odkurzyć lub pozamiatać, aby pozbyć się pyłu i kurzu, a na koniec zastosować specjalny grunt.
Trzeba zmierzyć pokój miarką, wyznaczyć jego środek i narysować ołówkiem linię biegnącą do końca równoległej ściany. Linia stanowi oś układanego wzoru. Następnie należy rozpakować paczki z klepkami, sprawdzić ich stan oraz zaplanować, gdzie chcemy umieścić poszczególne z nich.
Teraz można przejść do właściwych prac. Za pomocą pacy ząbkowanej nakładamy na podłoże klej i dociskamy klepki (warto to zrobić gumowym młotkiem). Środkujemy je na wyrysowanej wcześniej linii i układamy wzór jodełki. Przesuwamy się w kierunku obu ścian (poziomo), aby wzór biegł symetrycznie. Kiedy dochodzimy do ściany, docinamy klepki wyrzynarką (kątownik z linijką pomoże odmierzyć kąt przycięcia) i kontynuujemy układanie niższego rzędu. Następnie czekamy, aż klej wyschnie. Na koniec możemy zamieść podłogę i zacząć jej lakierowanie oraz pozostałe prace wykończeniowe.